Оборудование и гаджеты

Історія появи обладнання для обсмаження кави

Історія кавової сфери дуже цікава і довга. Але є в ній питання які ніколи не знайдуть своєї відповіді. Так наприклад ми ніколи не дізнаємось, коли зявився перший у світі ростер. Адже він, скоріше за все, був природним етапом еволюції кухонного обладнання.

Популярним варіантом у ті часи були різні кам’яні горщики та глиняні чашки, які встановлювались на розпеченому вугіллі або ж на відкритому вогнищі, а зерна періодично перемішувались для досягнення більш рівномірного обсмаження. Безумовно, своєї мети вони досягали, але, на жаль, не рідкими були випадки, коли поверхня зерна підгоряла, а середина залишалась сирою.

Вважається, що перший спеціалізований ростерзявився в Персії на початку XV століття. Це обладнання для обсмаження нагадувало велику перфоровану ложку і призначалось для використання на відкритому вогнищі або жаровні. Та на такому обладнанні одночасно можна було обсмажити лише невелику кількість кавового зерна. Але вже те, що ці перші обладнання мали отвори означає, що вже тоділюди розуміли важливість конвекції та гарного обдуву. Згодом почали зявлятися різні варіації цього ростера, вони ставали більше і нагадували вже величезного павука, який сидить на розпеченому вугіллі.

Увігнута форма ранніх «ложок» для обсмаженнявказує на те, що люди розуміли, що для більш рівномірного обсмаження зерна його треба перемішувати. Протягом XVI ст. продовжувалися спроби удосконалити ростер. Результатом цих експериментів став турецький винахід – сковорідка для обсмаження з довгою ручкою, щільною кришкою і спеціальною лопаткою для перемішування кави.

Але першим справжнім проривом стали циліндричні ростери. Вони з’явились на  ринку приблизно в середині XVII й були винайдені вТуреччині. Ці ростери являли собою герметичні металічні циліндри з олова або лудженої міді, які вручну обертались над вогнищем, що дозволяло достатньо рівномірно перемішувати зерна і, як тоді вважалось, максимально зберігати їх смак і аромат. У той час навіть не здогадувались, що такі циліндричні жаровні на відміну від більш ранніх обладнань (звичайна сковорідка без кришки) дозволяли безперервно перемішувати каву, а також захищати її від відкритого вогню. Вже до 1660 року циліндричні жаровні з’явилися у Лондоні. Одною з таких була «бляшана машина Елфорда», яка вважалась справжнім технологічним проривом, оскільки вона не потребувала ручної праці (раніше для перемішування зерна заохочували хлопчиків).

Бажання якісно обсмажувати зерна булопровідним і в Голландії. Цю думку підтверджуютьслова Хамфрі Броадбента, лондонського бариста(1722):

«Я впевнений, що найкраще обсмажувати каву у залізному посуді з великою кількістю отворів, якийзакріплений на рожен над вогнем, постійно їїперемішуючи, щоб вона не згоріла. Для охолодженнярозсипте її на якій-небудь оловяній чи залізній тарілці «доки жар високої температури не зникне». Я рекомендував би кожній родині обсмажувати каву самостійно, щоб бути застрахованими від неякісного готового обсмаженого зерна або ж різних обманів для збільшення ваги, які шкідливі для майбутнього напою. Більшість знатних осіб Голландії обсмажують каву самостійно».

Цей «залізний посуд» голландського виробництва, який згадує Броадбент, вважається першим масовим обладнанням для домашнього обсмаження кави. Як і винахід Елфорда, він являє собою циліндричну посудину приблизно 20 сантиметрів у довжину, але зі спеціальною засувкою через яку всередину засипалось зерно. Уся конструкція підвішувалась над вогнищем і переверталась за допомогою деревяної ручки, тим самим забезпечуючи відносно рівномірне обсмаження.

Пізніше цей тип ростерів став прототипом для більш габаритних окремо поставлених обладнань, які мали металічні клапани, що дозволяли утримувати тепло всередині. Їх в основному встановлювали й використовували вже не вдома, а у кавярнях.

Саме з цих винаходів і розпочалася справжняісторія спеціалізованих (професійних) ростерів.

Оставить комментарий