Оборудование и гаджеты

Поява сучасних барабанних ростерів

Один з найважливіших кроків до промислового обсмаження кави був зроблений у 1846 році. Але з часом старі ростери почали відходити на задній план і знадобилися вже нові технології та винаходи.

Так, творцем сучасних промислових ростерів вважається Джабез Бернс, який народився в Лондоні, але пізніше переїхав до Нью-Йорку. Ростери Бернса випускалися у 1860-1870-х роках і мали дві істотні відмінності від своїх попередників. По-перше, всередині барабанних ростерів зроблені спеціальні виступи (схожі на архімедовий гвинт), які сам Бернс описував, як «двосторонні лопаті бура, які надійно скріплені між собою і внутрішніми стінками циліндра». Цей гвинт безперервно перемішував зерно по всій площі барабана, чим гарантував рівномірний розподіл тепла і якісніше обсмаження.

Друге нововведення Бернса стосувалось охолодження кави після обсмаження. Тут він був справжнім новатором. У 1867 році Бернс запропонував дизайн ростера, який дозволяв пропускати через кавові зерна потік холодного повітря, що прискорювало його охолодження та підвищувало якість готової продукції. Принцип охолодження у сучасних барабанних ростерах такі ж.

Паралельно з цим обсмажчики багато експериментували з паливом, на якому відбувалось обсмаження. Найперші промислові ростери працювали на вугіллі, коксі або торфі, що практично завжди призводило до аромату диму у зерні, а у випадку з вугіллям ще й додавалась значна кількість канцерогенів. Природний газ, який з’явився у країнах Європи та Америки в середині XIX століття, став справжнім порятунком, адже його було легше контролювати й при цьому від нього зовсім не було диму. Починаючи з 1880-х років більшість виробників-промисловців почали випускати газові ростери, але до середини XX ст. на ринку ще можна було зустріти моделі, які працювали на вугіллі.

Сферичні ростери  схожі на величезні металічні глобуси були досить розповсюдженими на зламі віків, але зовсім недовго.  Далі їх замінили простіші у використанні ростери. На початку XX століття остаточно були сформовані усі умови для створення сучасних ростерів. Вже у 1907 році компанія Probat представила світу ростер Perfekt. Його барабан був встановлений горизонтально, підігрівався на газу, а також мав спеціальну систему охолодження і видалення кавового лушпиння й іншого сміття.

Протягом XX століття ростер зазнав багато перетворень і хоча вони суттєво впливали на якість продукції, але все ж не несли значних змін у дизайні. Мабуть, найважливіші з них – це винайдення подвійного барабана і непрямого нагріву. Ці нововведення значно пришвидшили процес обсмаження, а результат став більш стабільним і точним. З цього моменту поверхня зерна не підгоряла, а температуру обсмаження стало легше контролювати. Сучасні ростери не тільки мали довершені системи, які давали повний контроль над температурою,  циркуляцією повітря, обертанням барабану, механізмом охолодження і підпалу. Але і дозволяли програмно перераховувати й встановлювати усі ці нюанси для конкретного зерна з врахуванням усіх особливостей.

Сьогодні провідні позиції на ринку барабанних ростерів зберігають німецькі фірми-виробники. Мабуть, найвідоміші з них – це компанія Probat, яка викупила підприємство Джабеза Бернса у 1998 році. Вони заслужили таку славу, тому не дивно, що їх ростери досить популярні серед виробників Спешіаліті-кави. Дві турецькі компанії Taper та Garandi також виробляли високоякісні обладнання для обсмаження кави, як і голландська компанія Giesen. Американські виробники теж не пасуть задніх. Найвідоміші імена – це Diedrich і Loring. Компанія Diedrich пропонує чудові барабанні ростери класичного дизайну, а Loring знаменитий автоматичними системами Smart Roast.

Оставить комментарий